Dalmácia-Šibenik 0

Dalmácia-Šibenik
LBM1948, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Šibenik sa prvýkrát spomína 25. decembra 1066 v darovacej listine kráľa Petra Krešimira IV., preto sa aj prezýva Krešimirovo mesto. Mesto Krešimir malo tú česť, že sa stalo prvým mestom na svete, ktoré sa dočkalo verejného osvetlenia na striedavý prúd. Ulice Šibeniku sa prvýkrát rozsvietili koncom augusta v roku 1895. A tých zaujímavostí je oveľa viac. Vedeli ste, že bola v roku 1895 vodná elektráreň v Skradinskom buku na rieke Krka uvedená do prevádzky len dva dni po spustení elektrárne pri Niagarských vodopádoch? Skradinská elektráreň je tak považovaná za prvú otvorenú vodnú elektráreň v Európe. 
Ak zájdeme ešte do histórie, zistíme, že si Šibenik razil aj svoje vlastné peniaze, tzv. šibenický bagatin. Šibenik bol tiež najľudnatejším dalmátskym mestom až do smrteľnej vlny moru v roku 1649, ktorá vzala Krešimirovi 80 percent mesta. A čo vlastne názov Šibenik znamená? V ukrajinskom jazyku je to zlomyseľný chlapec.

V okolí Šibeniku nájdeme obľúbené letoviská, ktoré sa tešia množstvu návštevníkov. Ktoré je to vaše naj? My odporúčame VodicePirovac, či Primošten a ostrovy Zlarin a Murter.

Vodice sú chorvátskym Saint Tropéz a v lete sú doslova preplnené turistami. Veľmi živé mesto patrí k tým najžiadanejším a radí sa tak medzi top 5 oblastí v Chorvátsku spolu s Dubrovníkom, Hvarom, Bračom a Istriou. Poprechádzajte sa Vodickou rivou, pristavte sa pri dvoch studničkách v centre mesta, obísť nesmiete Farský kostol Svätého krížaĆorićovu vežu, ale ani Akvárium a múzeum námorných tradícií.

Pirovac je malé rybárske mestečko, ktoré bolo kedysi stredovekou osadou a pevnosťou starej chorvátskej šľachty. Pirovac bol jednou z mnohých templárskych pevností. Nachádza sa neďaleko Vranského jazera a bol akýmsi palácom na mori. Do polovice 19. storočia bol Pirovac malým ostrovom obohnaným hradbami. Do osady sa dalo dostať iba cez padací most. V 20. storočí sa vďaka mostu Vrata sela stal súčasťou pevniny. 

Primošten je skutočnou perlou chorvátskeho Jadranu a len jeden malý most na tomto mieste oddeľuje históriu mesta a moderný cestovný ruch. Oddychovať na pláži s výhľadom na malebné staré mesto, či objavovať nádherné vinice? Môžete jedno aj druhé. 

Ostrov Zlarin je jedným z najkrajších ostrovov súostrovia Šibenik. Je zlatý, zelený, koralový a hoci sa nachádza len 2 km od pevniny, keď sa naň doplavíte, akoby ste vstúpili do úplne iného sveta, kde nie je miesto pre autá a kde vás privíta pôsobivá, nedotknutá príroda a červené koraly, ktoré rastú v hlbinách mora, ktoré ho obklopuje. Ostrov má rozlohu len 8,19 kilometrov štvorcových a žije tu približne 300 obyvateľov. Zlarin je obľúbeným miestom námorníkov. Ak chcete pokojnú dovolenku so zvukom vĺn a spevom cvrčkov, obklopení krásnym a čistým morom a vôňami stredomorských bylín, ostrov Zlarin je pre vás skvelou destináciou. 

Ostrov Murter, najväčší ostrov súostrovia Šibenik, tvoria štyri nádherné osady, ktoré si vás získajú svojou prírodou. Sú nimi MurterBetinaJezera a Tisno. Vďaka mnohým podujatiam, festivalom a blízkosti národného parku je tento krásny ostrov vhodnou destináciou pre priaznivcov miestnych podujatí, ale aj pre pokojnú dovolenku.